VÁŽENÍ ZÁKAZNÍCI: Omezený režim prodejen. Je možné pouze vyzvednutí předem objednaného zboží, v dohodnutém termínu. Více na stránce Covid.
Coins

ARCHIV TISKOVÝCH ZPRÁV

Mincovna vyrazila nový dukát se svatým Václavem.

Vzácnou novinku, legendární svatováclavský dukát, uvádí v těchto dnech na český numismatický trh společnost Zlaté mince - Numismatika. Dukát se svatým Václavem slavil velké úspěchy už za dob první Československé republiky a mezi sběrateli je dodnes vysoce ceněn. „Věříme, že tato zlatá medaile, připomínající hlavního patrona české země, udělá radost nejen odborníkům, ale také všem, kdož se sbíráním vzácných mincí a medailí teprve začínají,“ uvedl Jaroslav Tomanec ze společnosti Zlaté mince - Numismatika. .

Návrh pro českou korunu  

Nový Svatováclavský dukát razí Česká mincovna podle předlohy akademického sochaře a medailéra Vladimíra Oppla. Zajímavostí je, že prvotní návrh lícní strany, který umělec zpracoval již v roce 1993, byl původně určen pro českou oběžnou korunovou minci. „Líc zobrazuje profil svatého Václava v přilbici, který je nyní nově doplněn o dvojité písmeno W,“ popsal autor Vladimír Oppl. Rub dukátu zdobí meč v kříži s ústředními heraldickými motivy českých zemí: orlicí a dvouocasým lvem. Okraj kopíruje nápis: NEDEJ ZAHYNOUTI NÁM NI BUDOUCÍM.  

Pouze v omezeném počtu  

Svatováclavský dukát je ražen v přísně limitované sérii. V luxusním provedení proof, sběrateli nejvíce hodnoceném, je počet limitován pouhými pěti sty exempláři. V provedení označovaném jako běžná kvalita, jich pak Česká mincovna vyrazí 3000 kusů.    

Návrat k tradici  

Svatováclavské dukáty byly první zlaté mince Československa. Šlo o obchodní mince, které stejně jako medaile neměly stanovenu nominální hodnotu. Vydání prvního svatováclavského dukátu se setkalo s velkým zájmem československé veřejnosti a jen těch nejmenších, jednodukátů, bylo v letech 1923-1939 prodáno na čtyři sta tisíc! V období ohraničeném lety 1929-1939 byla ražba rozšířena i o větší 5ti a 10ti dukáty. Tyto ražby získaly oblibu po celém světě, a tak není divu, že se svatováclavské dukáty razily pro účely mezinárodního obchodu i v roce 1951. V roce 1923 se dukát se svatým Václavem prodával za tržní cenu 120 korun a byl oblíbeným dárkem k nejrůznějším příležitostem. Dnes se cena těchto historických mincí pohybuje od 6000 do 9000 Kč, dle zachovalosti a ročníku. Ty nejvzácnější se pak dají získat pouze dražbou na aukcích.

ZLATÉ MINCE SOUČÁSTÍ ČESKÉHO KULTURNÍHO DĚDICTVÍ

Stránky Zlatemince.cz byly vybrány Národní knihovnou ČR jako kvalitní informační zdroj. Cílem jeho digitalizace Národní knihovnou je, aby byl uchován do budoucna a stal se součástí kulturního dědictví českého národa. Proto je obsah stránek Zlatemince.cz archivován několikrát ročně. Archivní záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.

České mince a v Čechách vyráběné medaile jsou dokladem kulturní a technické vyspělosti národa. Jsou nositeli ideálů své epochy a dobovým poselstvím budoucím generacím.

České mince
EKONOMICKÉ ZPRAVODAJSTVÍ ZLATOVNY
Stručně co je nového ve světě hospodářské politiky, financí a drahých kovů.

Zlatemince.cz - Investiční zlato. Zlaté investiční mince. Zlaté investiční slitky. Stříbrné mince. Limitované ražby a medaile Pražské mincovny, České mincovny a Mincovny Kremnica, mince ČNB a NBS. ©2003-2024 Zlaté mince - Numismatika. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů a fotografií je bez písemného souhlasu zakázáno.

RESPEKTUJEME VAŠE SOUKROMÍ.

Tyto stránky upravujeme pro vaše individuální požadavky pomocí cookies. Jsou bezpečné, bezplatné a umožňují nám 'ladit' tyto stránky a nabízet ve slevě zboží dle vašich osobních preferencí. K jejich použití je vyžadován váš souhlas. Více podrobností se dozvíte na stránce cookies ...