VÁŽENÍ ZÁKAZNÍCI: Omezený režim prodejen. Je možné pouze vyzvednutí předem objednaného zboží, v dohodnutém termínu. Více na stránce Covid.
Coins

České mince - zlaté : Sada čtyř zlatých mincí "KAREL IV."

 

Při příležitosti 650. výročí založení Karlštejna, vydání významných právních dokumentů, založení Univerzity Karlovy a Nového Města pražského vydala Česká národní banka do oběhu dne 18. března 1998 sadu čtyř zlatých mincí "KAREL IV.". Všechny uvedené mince jsou vydány ve dvojím provedení ražby, při zachování stejného obrazu. V klasickém běžném a ve zvláštním špičkovém tzv. proof provedení. Mince špičkové kvality se od běžné liší v povrchové úpravě mince. U běžné kvality je mincovní pole i reliéf leštěn stejně, u mincí ve špičkové kvalitě je mincovní pole vyleštěno do vysokého zrcadlového lesku a reliéf je matován. Rozdílná je i hrana mincí. V běžné kvalitě je u všech mincí vroubkovaná. U mincí ve špičkové kvalitě je u zlatých mincí v hodnotě 1.000 Kč - Karlštejn a 2.500 Kč - právní dokumenty Karla IV. hladká. U zlatých mincí 5.000 Kč - Univerzita Karlova a 10.000 Kč Nové Město pražské je hladká hrana s vlysem. V základní části vlysu, který je pro všechny mince stejný, je nápis "ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA" doplněný o příslušnou hmotnost mince.

1.000 Kč (1/10 oz) je věnována založení Karlštejna. Dominantou lícní strany je český lev v gotickém štítu. Název státu "ČESKÁ REPUBLIKA" a letopočty tvoří neuzavřený opis. Mincovní pole doplňuje ve dvou řádcích umístěna nominální hodnota "1.000 Kč.". Rubovou stranu tvoří portrét Karla IV. ztvárněný podle obrazu Mistra Theodorika na Karlštejně, doplněný relikviářem ve tvaru kříže na pozadí siluety Karlštejna. V opisu je uvedeno jméno "KAREL IV." a ryzost kovu, v nápisu hmotnost ve zlomku troyské unce. Autorem mince je akademický sochař Jiří Harcuba.

 

ročník 1998 : limit nákladu 6000 ks, skutečný náklad b.k. 2200 ks, š.k. 2210 ks
ročník 1999 : limit nákladu 6000 ks, skutečný náklad š.k. 2000 ks


2.500 Kč (1/4 oz) je věnována právním dokumentům Karla IV. Ústředním motivem lícní strany jsou zemské znaky v gotických štítech, český lev uprostřed, po pravé straně moravská orlice, po levé straně slezská orlice, pod štíty v řádce jsou letopočty "1348 - 1998". Název státu "ČESKÁ REPUBLIKA" je v neuzavřeném opisu v horní polovině mince, při dolním okraji mince je v neuzavřeném opisu uvedena hodnota "2.500 Kč". Opisy jsou od hrany i obrazu mince odděleny perlovci. Rubovou stranu vyplňuje rekognizační znamení (monogram) Karla IV., používané na právních dokumentech místo osobního podpisu panovníka, doplněné po pravé straně jeho pečetí českého krále. Po stranách znamení je uvedeno jméno "KAREL IV.", označení hmotnosti "1/4 oz" a ryzosti kovu "Au 999,9". Autorkou mince je akademická sochařka Jarmila Truhlíková-Spěváková.

ročník 1998 : limit nákladu 6000 ks, skutečný náklad b.k. 2000 ks, š.k. 2000 ks
ročník 1999 : limit nákladu 6000 ks, skutečný náklad š.k. 1300 ks

5.000 Kč (1/2 oz) je věnována založení Univerzity Karlovy.  Lícní stranu mince tvoří zemské znaky v gotických štítech, od leva moravská orlice, český lev a slezská orlice, doplněné nápisy s označením státu "ČESKÁ REPUBLIKA", nominální hodnoty "5.000 Kč" a letopočty "1348 - 1998". Rubová strana představuje žánrový obraz středověké univerzity, vyučujícího mistra a žáků, doplněný pečetí Univerzity Karlovy , opisu "KAREL IV." a nápisu označujícího ryzost zlata "Au 999.9" a hmotnost ve zlomku troyské unce "1/2 oz". Autorem mince je akademický sochař Michal Vitanovský.

ročník 1998 : limit nákladu 6000 ks, skutečný náklad b.k. 2000 ks, š.k. 2000 ks
ročník 1999 : limit nákladu 6000 ks, skutečný náklad š.k. 1500 ks

10.000 Kč (1 oz) je věnována založení Nového města Pražského. Dominantu lícní strany mince vytváří zemské znaky v gotických štítech, od leva slezská orlice, český lev a moravská orlice, na pozadí dobového ornamentu. Nad českým lvem je umístěna svatováclavská koruna. Spodní část mincovního pole doplňují letopočty "1348 - 1998". Název státu "ČESKÁ REPUBLIKA" a nominální hodnota je umístěna v opisu uzavřeném do mezikruží z perlovců. Jednotlivá slova opisu jsou od sebe oddělená znaky stylizovanými do podoby drahokamů zasazených ve svatováclavské koruně. Rubová strana mince je složena z několika motivů. Ústředním motivem je portrét Karla IV. ztvárněný podle votivní desky Jana Očka z Vlašimi doplněný po levé straně císařskou pečetí Karla IV., po pravé straně dobovou pečetí Nového města Pražského a při spodním okraji mince pražským grošem. V mezikruží vytvořeném perlovci je v opisu přerušovaném královskou korunou, pečetěmi a pražským grošem uvedeno jméno "KAREL IV.", hmotnost zlata "1 oz" a ryzost zlata "Au 99.9". Autorem mince je akademický sochař Vladimír Oppl.

ročník 1998 : limit nákladu 6000 ks, skutečný náklad b.k. 2000 ks, š.k. 2000 ks
ročník 1999 : limit nákladu 6000 ks, skutečný náklad š.k. 1300 ks

Všechny mince razila Česká mincovna a.s. v Jablonci nad Nisou. Značka mincovny je pokaždé umístěna na lícní straně mince. Technické parametry mincí v běžné i špičkové kvalitě jsou vždy stejné. Zlaté mince se razí ze zlata o ryzosti 999,9. U mince 1.000 Kč - Karlštejn je hmotnost 3,111 g, průměr 16 mm a síla 1,35 mm. U mince 2.500 Kč - právní dokumenty Karla IV. je hmotnost 7,777 g, průměr 22 mm a síla 1,65 mm. U mince 5.000 Kč - Univerzita Karlova je hmotnost 15,553 g, průměr 28 mm a síla 1,9 mm. U mince 10.000 Kč - Nové Město Pražské je hmotnost 31,107 g, průměr 34 mm a síla 2,85 mm. Všechny zlaté mince mají povolenou odchylku v průměru 0,1mm, v síle 0,15 mm, v hmotnosti nahoru 0,062 g a v ryzosti zlata nahoru 0,01 %. Jednotlivé zlaté mince jsou věnovány aktivitám Karla IV. roku 1348. 

Ke každé minci se zdarma přikládá tzv. katalogová karta pohlednicového formátu. U zlatých mincí je červená a mince jsou vyobrazeny plasticky ve zlaté barvě. Texty jsou dvojjazyčné v češtině a angličtině. Pro běžné i proofové mince jsou karty samostatné.

 

Víte, že...?
... na sklonku tisíciletí byla v kruhu odborníků, ředitelů světových mincoven, muzeí a galerií ohodnocena česká zlatá mince jako nejkrásnější zlatá mince na světě. Je příznačné, že šlo o minci Nové Město pražské akademického sochaře Vladimíra Oppla, která ve svých motivech bohatě čerpá z půvabů Prahy.  Její podmanivá krása okouzlila snad každého kdo měl to štěstí a mohl si ji prohlédnout z blízka, nebo je rovnou miláček štěstěny a tuto minci získal do své sbírky. Společnosti Zlaté Mince – Numismatika se podařilo získat autorská práva a souhlas České národní banky s využitím motivů této nejkrásnější mince pro ražbu „nejkrásnějšího medailonu“.

Doporučujeme :
- Nejkrásnější medailon I.  - Nové Město pražské
- Nejkrásnější medailon II. - Královská pečeť stříbro
- Nejkrásnější medailon II. - Královská pečeť zlato
- Nejkrásnější medailon III. - Císař a král stříbro
- Nejkrásnější medailon III. - Císař a král zlato
- Nejkrásnější medailon IV. - Karlštejn stříbro
- Nejkrásnější medailon IV. - Karlštejn zlato



Votivní obraz Jana Očka z Vlašimi
tempera na dřevě-

 

Mince z této série :
- 1000 Kč Karlštejn
- 2500 Kč Právní dokumenty Karla IV.
- 5000 Kč Karlova univerzita
- 10000 Kč Nové Město Pražské

kliknutím na odkaz se zobrazí katalogový
dané list mince.

Prameny: ČNB, sekce peněžní a platebního styku 

Zlatemince.cz - Investiční zlato. Zlaté investiční mince. Zlaté investiční slitky. Stříbrné mince. Limitované ražby a medaile Pražské mincovny, České mincovny a Mincovny Kremnica, mince ČNB a NBS. ©2003-2024 Zlaté mince - Numismatika. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů a fotografií je bez písemného souhlasu zakázáno.

RESPEKTUJEME VAŠE SOUKROMÍ.

Tyto stránky upravujeme pro vaše individuální požadavky pomocí cookies. Jsou bezpečné, bezplatné a umožňují nám 'ladit' tyto stránky a nabízet ve slevě zboží dle vašich osobních preferencí. K jejich použití je vyžadován váš souhlas. Více podrobností se dozvíte na stránce cookies ...