9. AUKCE společnosti Macho & Chlapovič
Po teplých letních měsících odpočinku na dovolených, jsou tu sychravé podzimní měsíce, kdy je leckdy lepší sedět doma za pecí a brouzdat po internetu a hledat zajímavé aukce v podzimní aukční nabídce, které Vám dodají ten správný adrenalin.
Jednou z těch zajímavých na evropském trhu je i aukce společnosti Macho & Chlapovič, která trochu rozbouřila poklidné české vody numismatické.
Aukce se nekonala již tradičně o víkendu, ale ve všední den v pondělí 26. října 2015 od 17 hodin v hotelu Mandarín Oriental v Praze, a obsahovala bezpochyby zajímavou nabídkou numismatického a notafilického materiálu. Nabídka byla rozdělena na sálovou aukci (celkem 387 položek) a na aukci internetovou, která proběhla 27. října 2015, kde aukční dům přichystal 462 položek s atraktivní vyvolávací cenou, která dává možnost zajímavých soubojů při internetové dražbě. Pojďme si nyní představit nabídku 9. aukce firmy Macho & Chlapovič podrobněji. Položky jsou řazeny chronologicky a katalog začíná Keltskými mincemi, kterých je celkem 22 a mezi nimi položka #6 Hexadrachma typ LATUMARUS s vyvolávací cenou 3000 € a mnoho dalších statérů, obolů a drachem.
Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 6/2015.
Naše nejvzácnější bankovky
Za více než 250 let se na našem území vystřídalo v oběhu na několik set druhů bankovek a státovek, ale i nejrůznějších typů poukázek a nouzových platidel.
Mnohé z nich známe jen v několika exemplářích, o existenci jiných se dovídáme už jen z dobových dokumentů.
Týká se to nejen platidel před rokem 1918, ale i novějších. Typickým zástupcem je například 5 Ks 1945 série B, kde známe doposud pouze jediný exemplář nebo 5000 Kč vzor 1919. Samotnou kapitolou je poté kupříkladu 200 Kč 1993 s proužkem „Republique du Zaire“ jejíž vysoká cena není dána ani tak počtem kusů, jako spíš mediální popularitou tohoto chybotisku. V následujícím výběru se zaměříme na výběr některých nejzajímavějších bankovek po roce 1918.
5000 Kč 1919
Svatý grál mezi československými papírovými platidly, tak lze bezesporu charakterizovat legendární pětitisícikorunu vzor 1919. Státovka, jejímž emitentem byl Bankovní úřad při Ministerstvu financí (BÚMF), se tiskla ve vídeňské Druckerei für Wertpapiere. Ta zde pro lícní stranu použila upraveného motivu z Rakousko-Uherské 1000 K vzor 1902 od autorů Heinricha Leflera a Rudolfa Rösslera. Celkem se zhotovilo na 500 599 kusů, z kterých se z oběhu nevrátilo 98. Samotná státovka obíhala jen necelé dva roky mezi 7. 8. 1919 a 15. 4. 1921. V současnosti je známo 36 exemplářů, z nichž se značná část nachází ve sbírkách veřejných institucí – zejména muzeí a bankovních ústavů v České a Slovenské republice, ale také například v Japonsku, Portugalsku, Španělsku, Dánsku Nizozemí a dalších zemích. Zatím poslední objev dosud nezdokumentované 5000 Kč I. se udál před několika lety, kdy byl zjištěn prozatím jediný neperforovaný exemplář.
Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 5/2013