VÁŽENÍ ZÁKAZNÍCI: Omezený režim prodejen. Je možné pouze vyzvednutí předem objednaného zboží, v dohodnutém termínu. Více na stránce Covid.
Coins

Platina

Platina, chemická značka Pt, (lat. Platinum) Platina je velice jedinečný vzácný kov. Řadí se do skupiny drahých kovů společně se zlatem a stříbrem a je z nich ceněna nejvíce.

Název platina vznikl jako zdrobnělina ze španělského slova plata (stříbro), do češtiny ho můžeme přeložit jako "stříbříčko".

Když se v polovině 16. století platina dostala do Evropy, nikdo nedokázal tento šedivý kovový prášek použít. Nedal se ani roztavit, ani rozpustil. Oficiálně platinu jako prvý popsal španělský fyzik A. De Ulloa. Ve svých zprávách, vydaných v Madridu (1735 — 1748) uvádí, že zlaté a stříbrné rozsypy z provincie Quilo (v Ekvádoru) nelze plně využít, protože zdejší drahé kovy znečisťuje jakési „stříbříčko".

V přírodě se platina vyskytuje prakticky pouze v podobě šedobílého ryzího kovu. Společně s osmiem patří k prvkům s největší známou hustotou. Zajímavá je schopnost platiny pohlcovat značné objemy plynného vodíku. Platina vykazuje také značné katalytické vlastnosti a to jak ve sloučeninách, tak jako kovová.

Používá se při výrobě katalyzátorů pro dieselové motory, což představuje 29 % celkové poptávky po platině. Jedinečné vlastnosti tohoto kovu umožňují výrobu částí, které snižují emise. Se zvyšujícími se požadavky na tyto parametry se dá očekávat zvyšující se poptávka po platině v tomto sektoru. Dalším oborem, kde se platina využívá, je klenotnictví, které představuje největší podíl poptávky po platině, asi 51 %, a to především díky její odolnosti vůči vnějším vlivům. Dále je využívaná v různých průmyslových oborech, od výroby částí osobních počítačů k výrobě optických vláken. Navzdory své vysoké ceně, platina je a bude široce využívaná.

Platina patří mezi nejvzácnější kovy na světě, protože roční produkce dosahuje přibližně 5 milionů trojských uncí za rok, oproti například zlatu, kterého se vytěží ročně přibližně 82 milionů trojských uncí, a stříbra asi 547 milionů trojských uncí.

Naleziště platiny jsou velice omezená a geograficky koncentrovaná v několika oblastech na zeměkouli, především tedy v jižní Africe, Rusku a Severní Americe. Jihoafrická republika má nejbohatší světová naleziště a disponuje odhadem až devadesáti procent světových zásob platiny, co se týče produkce má momentálně asi 80% podíl na trhu. V některých hlubinných dolech se zde těží platina až ve čtyřkilometrové hloubce.


Mezi mince s obsahem platiny patří např :
- American Eagle Platinum 1/4 Oz Proof
- 90th Anniversary of the Republic of Estonia


Příbuzná témata :
Klíčová slova :
Platina . Pt

Prameny :
-


Valoun platiny
Slovník pojmů
ZLATÉ MINCE SOUČÁSTÍ ČESKÉHO KULTURNÍHO DĚDICTVÍ

Stránky Zlatemince.cz byly vybrány Národní knihovnou ČR jako kvalitní informační zdroj. Cílem jeho digitalizace Národní knihovnou je, aby byl uchován do budoucna a stal se součástí kulturního dědictví českého národa. Proto je obsah stránek Zlatemince.cz archivován několikrát ročně. Archivní záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.

České mince a v Čechách vyráběné medaile jsou dokladem kulturní a technické vyspělosti národa. Jsou nositeli ideálů své epochy a dobovým poselstvím budoucím generacím.

České mince
EKONOMICKÉ ZPRAVODAJSTVÍ ZLATOVNY
Stručně co je nového ve světě hospodářské politiky, financí a drahých kovů.

Zlatemince.cz - Investiční zlato. Zlaté investiční mince. Zlaté investiční slitky. Stříbrné mince. Limitované ražby a medaile Pražské mincovny, České mincovny a Mincovny Kremnica, mince ČNB a NBS. ©2003-2024 Zlaté mince - Numismatika. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů a fotografií je bez písemného souhlasu zakázáno.

RESPEKTUJEME VAŠE SOUKROMÍ.

Tyto stránky upravujeme pro vaše individuální požadavky pomocí cookies. Jsou bezpečné, bezplatné a umožňují nám 'ladit' tyto stránky a nabízet ve slevě zboží dle vašich osobních preferencí. K jejich použití je vyžadován váš souhlas. Více podrobností se dozvíte na stránce cookies ...