VÁŽENÍ ZÁKAZNÍCI: Omezený režim prodejen. Je možné pouze vyzvednutí předem objednaného zboží, v dohodnutém termínu. Více na stránce Covid.
Coins



Medaile 17. listopad nese symbol vítězství

Tisková zpráva Pražské mincovny a.s.

PRAHA 13. LISTOPADU 2013

Dva milníky oddělené půlstoletím. Přesto provázané společným morálním apelem, který upozorňuje, že svoboda není samozřejmost. 17. listopad patří k nejvýznamnějším datům novodobé české historie a pojí se s událostmi v letech 1939 a 1989. A právě rok, který přinesl pád vlády jedné strany a návrat k demokracii, připomíná nová pamětní ražba Pražské mincovny.

Tématům moderní české historie věnuje Pražská mincovna zvláštní pozornost. Letos přibyly například pamětní medaile k výročí založení první československé republiky nebo k 21. srpnu 1968. Do stejné kategorie patří také vzpomínka na Miladu Horákovou, oběť nechvalně známého politického procesu.   

Zlato, stříbro i měď  

Nový počin Pražské mincovny se tentokrát stal umělecky ztvárněnou připomínkou 17. listopadu 1989. Stejný motiv se objeví v ryzím zlatě, stříbře, ale také v dostupné, přitom esteticky přitažlivé mědi. Emise je opět bohatá na různá provedení mincovní plochy: samozřejmostí je provedení proof a standard, ale u stříbrné varianty nechybí ani úprava ušlechtilou patinou. Jak už bývá u Pražské mincovny zvykem, symboliku nese také počet vydaných medailí. V tomto případě emise jednotlivých provedení značí datum 17. 11. 1989. Tak například sedmnáctý den v měsíci symbolizuje 17 kusů zlatých medailonů proof o váze cca 15 gramů. Zlatých o stejné hmotnosti, ale v provedení standard, bude 11. Naproti tomu stříbrných medailonů o váze 13 gramů mincovna vyrobí maximálně 1989 kusů. Všechny zlaté i stříbrné medaile jsou opatřeny pořadovým číslem vyraženým na hraně.  

Emisi vévodí zlatý unikát  

Ve škále různých velikostí a povrchových úprav se objevila jedna mimořádná numizmatická lahůdka. „Největší pozornost z celé emise nejspíše vzbudí jednouncová medaile v leštěném provedení, označovaném jako proof.  Je skutečným unikátem, v této verzi vznikla totiž jako jediný exemplář,“ prozradil mincmistr Pražské mincovny Ondřej Koňařík. Exkluzivní ražba bude stát téměř sto šedesát tisíc korun. Majitel dostane ale možnost nechat si vyrazit své jméno na hranu medaile a navíc jako kuriozitu obdrží bílý pendrek, který používala Veřejná bezpečnost k rozhánění demonstrantů.   

Líc zdobí symbol vítězství  

Jedním ze symbolů 17. listopadu se staly dva prsty rozevřené do tvaru písmena V. A právě gesto, značící vítězství, použil výtvarník Josef Oplištil v návrhu nové pamětní medaile. „Ruka na líci symbolicky přestřihuje ostnatý drát, který na rubové straně obepínal českého lva. Text v opisu je doplněn o značky mincovny,“ popisuje autor realizovaný motiv. „Ostnatý drát kolem pavézy se lvem symbolicky vyjadřuje míru útlaku, který zde v té době panoval,“ upřesnil Josef Oplištil.  

Data spojená s Prahou  

17. listopad byl ve světě známý především jako Mezinárodní den studenstva a váže se k roku 1939.  Tehdy německé okupační síly po protestech studentů uzavřely české vysoké školy a stovky aktérů odvezly do koncentračních táborů. Roznětkou odporu vůči totalitě se stala smrt studenta Jana Opletala. V roce 1989 však 17. listopad získal nový obsah. Původně studentská demonstrace vyvrcholila brutálním zásahem jednotek školního pohotovostního pluku SNB na Národní třídě. Neadekvátní postup pořádkových sil i fáma o údajném zabití jednoho ze studentů, pak vyprovokovaly z letargie prakticky celý národ. Proces, který vedl ke svržení vlády jedné strany, vešel do dějin jako Sametová revoluce.

Pražská mincovna vstoupila na numismatickou scénu v druhé polovině roku 2011, přesto už si díky originálním a vysoce kvalitním ražbám dokázala vydobýt uznání doma i v zahraničí. Pod jejími produkty jsou podepsaní nejvýznamnější čeští medailéři, jejichž um je zárukou vysoké umělecké hodnoty. Pražská mincovna se ve svých ražbách tematicky vrací především k osobnostem a událostem dávné i moderní české historie. V jejím sortimentu však nechybí ani dárkové ražby k různým slavnostním příležitostem. 

 

Zlatemince.cz - Investiční zlato. Zlaté investiční mince. Zlaté investiční slitky. Stříbrné mince. Limitované ražby a medaile Pražské mincovny, České mincovny a Mincovny Kremnica, mince ČNB a NBS. ©2003-2024 Zlaté mince - Numismatika. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů a fotografií je bez písemného souhlasu zakázáno.